Tudtad, hogy félidőben járunk a következő nyári olimpiáig? Tudtad, hogy Tokió rendezi 2020-ban? És mindenekelőtt tudtad, hogy nem kell sportolónak lenned ahhoz, hogy ott lehess és részt vehess? Jól hallottad! Olvasd tovább, hogy megtudd, hogyan!
Éppen visszanéztem a 2 évvel ezelőtti emlékeimet, és nemrég kaptam egy e-mailt is a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, amelyben emlékeztetnek, hogy közeleg a jelentkezési időszak a 2020-as tokiói olimpiára, ÖNKÉNTESKÉNT. Mivel az önkénteskedés a riói olimpián volt életem egyik legnagyobb kalandja, úgy gondoltam, megosztom hogyan is működik, és miért is ajánlom mindenkinek, hogy kipróbálja. Talán a végére kedvet kapsz, és te is jelentkezel? 😉

Először is tudom, hogy 2 év őrült hosszú időnek tűnik a következő olimpiáig, de a folyamatot most kell elkezdeni. Képzeld csak el, hány tízezren jelentkeznek világszerte, és ezt az összes jelentkezést át kell nézni, el kell bírálni, mindenkit interjúztatni kell, a szerepeket ki kell osztani preferenciák, készségek és képességek, végzettségek és a helyszínek szükségletei alapján. Ezután meg kell szervezni a beosztásokat és a tréningeket kb. 70.000 önkéntesnek – ez mind időbe telik.
Négy évvel ezelőtt, 2014-ben, véletlen botlottam bele egy hirdetésbe netezés közben: önkéntes jelentkezési időszak volt a riói olimpiára. Elolvastam és egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogy ne vágjak bele. Tehát el is kezdtem a jelentkezési folyamatot azon nyomban, amihez ki kellett tölteni egy online jelentkezési lapot a személyes adatokkal, képzettségekkel, beszélt nyelvekkel, várható időtartammal, amíg rendelkezésre tudok állni, valamint meg kellett adni, hogy az olimpián vagy a paralimpián szeretnék-e részt venni, meg kellett adni a ruha- és cipőméretet (az egyenruhához), illetve hogy melyik munkakört preferálom. Igen nagy a választék szakterületek szerint: ügyfélszolgálat, média és kommunikáció, egészségügy, technológia, protokoll és nyelvek, közlekedés, nyitó és záró ünnepségek, a Szervezői Bizottság támogatása a kivitelezési munkálatokban, sportesemények, stb. Majd megkezdődött a várakozás.
Néhány hónappal később megvolt az interjú, ami egy videóhívás volt másik jelöltekkel együtt. A főbb feladatok közé tartozott a bemutatkozás, a motiváció, egy inspiráló személyiség választása az országod olimpiai történelméből, és egy olimpiai vers írása csoportban, a megadott kulcsszavak használatával. 2015 decemberében tudtam végül meg, hogy felvettek, és a Riocentro és a Barra Olimpiai Parkokban fogok “szolgálni” a nyelvi csoportban, azaz elősegíteni a kommunikációt a sportolók és a média között, ha nincs közös nyelv.
Miután megcsináltam az online tréningeket és a beosztásom is véglegesítve lett, 2016. július 31-én repültem ki, ezzel elég időt hagyva, hogy átvegyem az egyenruhámat, részt vegyek a szemtől szembeni tréningen, és hogy egyáltalán megismerkedjek kicsit Rióval, mielőtt a móka elkezdődne augusztus 5-én a nyitó ünnepséggel.


Mikor meséltem valakinek az önkénteskedési terveimről az olimpián, az első kérdés az volt: “fizetnek érte?” Nos…NEM…ezért is hívják önkénteskedésnek ugyebár. “Akkor miért csinálod?” – hangzott a következő népszerű kérdés. Most komolyan? Ez valóban kérdés? Először nem is értettem.

Tehát hadd magyarázzam el most mindenkinek, főként azoknak, akik még mindig kicsit szkeptikusak ezzel az ötlettel kapcsolatban. Elutazni Rio de Janeiróba, megmártózni a carioca (igazi riói) kultúrában, ingyenes portugál nyelvkurzushoz kapni hozzáférést, részt venni a világ és az egész történelem legnagyobb szabású és presztízsű versenyén, a részese lenni, érezni a hangulatát, látni a sportolókat, akik egész életükben minden erejükkel erre edzettek, új kapcsolatokat létesíteni, hasonló gondolkodású barátokat szerezni az egész világból, oklevelet kapni az Olimpiai Bizottságtól a munkád elismeréseképpen, egy újabb tevékenységgel bővíteni az önéletrajzodat, amire biztosan mindenki felkapja a fejét….folytassam? Miért ne akarnám csinálni? Miért ne akarnád Te is csinálni?

Természetesen azzal tisztában kell lenni, hogy a repülőjegyet és a szállást nem fizetik, és mindent magadnak kell intézni (de van 2 éved, hogy spórolj rá), de nem ez lenne a helyzet, ha nyaralást szerveznél is? Ráadásul egy átlagos nyaraláson nem kapnál egy szuper, riói olimpiás címkével ellátott felszerelést nadrágokkal, pólókkal, dzsekivel, cipővel, zoknikkal, táskával, sapkával, kulaccsal, esőkabáttal, karórával. Továbbá nem közlekedhetnél ingyen a városban, nem lenne ingyen jegyed néhány versenyre, és nem lenne egy varázslatos belépőkártyád, amivel karnyújtásnyira kerülhetnél a történésekhez, és ami még a kulisszák mögé is bejárást biztosítana.

Mindezen felül életre szóló élményeket szereztem azzal, hogy láttam, ahogyan futnak az olimpiai lánggal, találkoztam sportolókkal és edzőkkel, beszélgethettem is velük, láthattam a nyitóünnepség főpróbáját, életre szóló barátságokat kötöttem, és mindent egybevéve elfoglaltam a helyemet Dél-Amerika első olimpiájának történelmében Rio de Janeiróban.

Neked is meglehet mindez, szóval miért nem készülsz fel és tanulmányozod ezt az oldalt, amíg szeptember közepén el nem kezdődik a jelentkezés a 2020-as tokiói olimpiai és paralimpiai játékokra? Nincs korhatár, és mindenki, a világ összes országából, az élet bármely területéről jöhet, hogy egyesüljön az olimpiai szellemiség jegyében, a barátság, szolidaritás és tisztességes játék szellemiségében.
Click here for the English version!