Azt hiszem, ha valakinek csak úgy lazán azt mondanám, hogy egyik hétvégén elugrottam a Föld Végére és a Gyíkhoz, kapnék néhány furcsa pillantást. Ki tudja, hogy miről is beszélek? Ki tudja, hogy igaziból is létező helyekről, mi több, Anglia igen nevezetes pontjairól van szó?
Angliában sok varázslatos hely van, ahova érdemes ellátogatni, de az én egyik nagy kedvencem mindenképpen Cornwall, a sziget legdélnyugatibb régiója, a Kelta-tengerbe benyúló félsziget legcsücske. Cornwall nagyon népszerű megye a kirándulók körében, többek között a hosszú tengerpartjai, lélegzetelállító, érdesen csipkézett tájai, és viszonylag meleg éghajlata miatt. Ez az a hely, ahol úgy érezheted, nem is ebben a világban vagy, de legalábbis nem a szokásos angliai világban. Kb. 3-4 órányi autóútra van Oxfordtól, ami épp elég távolság ahhoz, hogy egy meglehetősen elszigetelt, nyugodt helyre érkezzen meg az ember, ahol kis tengerparti városkákat érhet el szűk, kanyargós utakon.
Annyi mindent lehet itt csinálni a túrázástól, szörfözéstől kezdve, várak látogatásán át, egy kisvárosi csavargásig mindent, vagy akár szabadtéri színházba is el lehet menni, sőt még delfineket is lehet látni, ha valaki elég szerencsés. De van két abszolút kötelező hely, amit meg kell nézni: a “Föld Vége” és a “Gyík”. Miért is?

Ahogy azt a nevéből is sejteni lehet, a Föld Vége (Land’s End) ténylegesen Anglia legvége. Ez a legnyugatibb pontja a fő szigetnek. Kisétálsz a sziklák legvégébe (magad mögött hagyva a szórakoztató központot), és csak állsz ott és nézed, ahogyan a végtelen tenger beleolvad az Atlanti-óceánba. Tényleg úgy érezni, hogy valahol a világ végén vagy, ahol nem uralkodnak az emberi szabályok, nincs autózaj, nincs rohanás, az idő is szinte megáll. Te csak állsz ott a föld legszélén, közvetlen előtted csak a meredek sziklafal van, amely egyenesen belecsapódik a tenger mélyébe. A lábad alatt a hullámok ritmusosan rohannak neki a kemény gránit szikláknak.


Olyan, mint egy csata: a mélykék víz dühösen és nagy morajjal rohamot indít azzal a céllal, hogy mindent leromboljon, de a magas sziklafal büszkén állja a folyamatos támadásokat, akárcsak egy óriási pajzs, ami készen áll megvédeni a földet, készen áll, hogy visszaverje a támadást, és a víztömeget kis cseppekre törje, amelyek minden irányba felugranak, megállnak a fent a levegőben egy pillanatra, hogy még utoljára megcsillanjanak a nap sugaraiban, majd végül, immáron ártalmatlanul visszahullanak. Ott vagy, ahol a szél a széles vizeken túli távoli helyekről süvít meséket a füledbe. Végül, mikor megfordulsz, rájössz, hogy nem csak a föld vége ez, de egyben a kezdete is, ami most egy új kaland kiindulópontjaként szolgál.
Ha már egyszer ezen a környéken jársz, akkor nem hagyhatod ki a fő sziget legdélibb pontját sem: a Gyíkot (Lizard). Ez a csúcspontja a Gyík-félszigetnek, nem messze a Gyík falutól. Érdekes módon, ebben az esetben nem ez a helyes fordítása az angol Lizard-nak, hiszen az eredeti elnevezésnek semmi köze ehhez a kis hüllőhöz. A “Lizard” elnevezés eredetileg a Lys Ardh-ból ered, mely cornwalli korni (Cornish) nyelven van, és ‘magas udvart‘ jelent. Az egyszerűség kedvéért azonban én továbbra is Gyíkként fogom említeni.
Tehát a Gyík-fok volt a hajók kedvelt kiindulási pontja az Atlanti-óceánra. Viszont ez a partvidék különösen veszélyes volt hajózás szempontjából, ezért a félsziget körüli hajózási útvonalakat el is nevezték a “hajók temetőjének”. Emiatt építették meg a Gyík Világítótornyot 1752-ben, hogy az vezesse az Angol-csatornán átkelő hajókat, illetve a Nemzeti Mentőcsónak Intézet működtet egy mentőcsónak-állomást is itt, amely már sok embert mentett ki hajókatasztrófákból. Mondanom sem kell, hogy a táj itt is lenyűgöző volt. Nem lehet megunni a hatalmas vizet, a hullámokat és a hosszú sziklafalakat, melyek vörös-barna-szürke-zöld színekben pompáznak (legalábbis ősszel).


Így ha ezután azt a kérdést hallod, hogy “voltál-e már a Föld Végén és a Gyíknál?”, akkor legalább tudod, hogy nem feltétlen a kész átverés áldozata lettél. Továbbá azt is tudod, hogyha valaha Angliában jársz, és kedvedre való a tenger és a természet, a szilaj tájak, gyönyörű partszakaszok, világítótornyok, elhagyatott fokok és magasodó sziklák, akkor a te helyed Cornwallban van, ahol egyben meglátogathatod Anglia legnyugatibb és legdélibb pontját is: a Föld Végét és a Gyíkot.