Miközben azon gondolkoztam, hova vigyelek titeket ebben a kávészünetben, eszembe jutott a legkézenfekvőbb: Oxford. Már 3 éve itt élek, és úgy érzem, sok szegletét és történetét ismerem is. Talán ezért is vettem már természetesnek, feltételezve, hogy mindenki más is így ismeri. Ami biztos, hogy nem egy mindennapi hely, sőt… Az utcákon sétálva mindig visszarepülök az időben, és egy elvarázsolt világban találom magam. Megelevenedik a középkor, vagy belecsöppenünk filmek és könyvek jeleneteibe. Sőt képletesen akár egy irodalmi diskurzusba is híres írókkal egy pubban.
Oxfordnak ezer arca van, amit egy sorozatban tervezek bemutatni. Na, nem ezer részben! 🙂 Ezek közül az egyik tehát az irodalom és a filmek. Milyen könyvek, filmek ihletődtek Oxfordban? Hol találjuk e nevezetes helyeket? Kik alkottak nagyot itt? Kezdjük tehát utazásunkat az irodalom és filmek világába!
J. R. R. Tolkien & C. S. Lewis
Az Eagle & Child pub
A Gyűrűk Ura, A Hobbit, feltalált, kitalált nyelvek, különlegesen pontos térképek mesebeli vidékekről, és még folytathatnám… J. R. R. Tolkien neve szinte egybefonódik Oxforddal. Itt tanult (az Exeter College-ban), tanított (a Merton College-ban), élt, írt, sörözött, és itt is van eltemetve. Az első vele kapcsolatos élményem a híres Eagle & Child pub meglátogatása volt. Itt találkozott írótársaival, hogy felolvassanak és irodalmi megbeszéléseket folytassanak. A társulást “Inklings”-nek nevezték, és számos kiválóság közül Tolkien és közeli barátja, C. S. Lewis voltak tagjai. Lelkes irodalomrajongók voltak a tagok, akiket összekötött az elbeszélés fontosságának dicsőítése a regényekben, valamint a fantázia műfaját tartották előrevalónak. Gondoljunk csak bele A gyűrűk urába vagy akár A Narnia krónikáiba…fantáziavilág a javából!
A híres pub a központtól pár percre van gyalog. Belül kicsit szűkös az alacsony mennyezettől és hosszúkás elhelyezkedésétől. Az egyik terme az a helység, ahol az írók diskuráltak. Itt vannak is a falon korabeli kéziratok, régi képek a társulásról, és egy emléktábla is. Ebben a kis emléksarokban ülni igazán meghitt érzés. Egy pint sör mellett arról elmélkedni, hogy 70-80 éve kik koptatták azokat a padokat. Micsoda heves, irodalommal fűtött viták, eszmecserék folyhattak ott! Mily nemes ötletek születhettek akkor, amik eredményét ma is sokan rajongással olvassák és nézik.
Lakhely és végső nyughely
A pubtól a város északi széle felé tartva rátalálunk Tolkien egykori házára. Ne várjunk tőle sokat; bizonyára nem találnám ki, hogy híres író lakta, ha nem jelezné a kék emléktáblácska. C. S. Lewis háza sokkal jobban tetszett, már csak az elhelyezkedése miatt is. Tőlem kb. 5-10 perc sétára van, közvetlenül egy erdős-tavas természetvédelmi terület mellett, ami egyébként szintén az ő nevét viseli.


Tolkien sírja a házától északra, Oxford és Wolvercote határán fekszik egy teljesen átlagos temetőben. Míg C. S. Lewis sírja egy nagyon régi temetőben van, mely egy kis kőtemplomot vesz körül. Erre teljesen véletlen bukkantam rá, amint sétálgattam egyik barátommal Old Headingtonban, és az utunk átvezetett ezen a templomkerten. Ott pedig kint volt egy tábla.
Oxford, mint inspiráció
Úgy tartják, hogy az Oxford közeli Wytham erdeje ihlette meg Tolkient. Azok az óriási, göcsörtös fák A Gyűrűk Ura beszélő faóriásai. A Narnia krónikái híres szekrényajtaját pedig a városközpontban, a Szent Mary átjáróban álló ajtó inspirálta, amin a Tumnushoz hasonló faunok is megjelennek. Na meg a közelében álló lámpaoszlop is fontos része a filmnek: az Narnia kezdete. Lewis a Magdalen College-ben lakott, ahol kőből faragott állatszobrok díszítik a kerengőt. Ezek inspirálták a kővé dermesztett ember-állatokat a könyvben.

Alice Csodaországban
Talán senkinek sem kell bemutatni Alice történetét. Egy kissé őrült a sztori: Alice összemegy, megnő, abszurd helyzetekbe keveredik, és fura szerzetekkel beszélget meg teázik. Nekem felnőtt fejjel olvasva nem hozta meg a várva várt élvezetet, de semmiképp nem akarnám elvenni a hírnevét és értékét. Különösen érdekessé teszi, hogy Alice valóban létezett, és a szerző, Lewis Carroll valóban találkozott is vele. Carroll az oxfordi Christ Church College diákja majd tanára lett, és itt hozta őket össze a sors.
Na, nem valami szerelmi történetre kell gondolni! Alice Liddell a kollégium akkori dékánjának 10 éves kislánya volt, a tanár pedig jó barátja a családnak. Egy közös csónakázás során mesélte történetét Alice-nak és nővéreinek egy Alice nevű kislányról, aki unalmában mindenféle kalandok után kutatott. Ez annyira tetszett az igazi Alice-nak, hogy megkérte Lewist (igazi nevén Charles Lutwidge Dodgesont), hogy jegyezze le. Így született meg tehát Alice Csodaországban.
Oxford, mint inspiráció
Először is a Christ Church kertjében van egy kis zöld ajtó, mely állítólag maga Csodaország kapuja. Ugyanitt van egy nagy fa is, mely a szélesen vigyorgó Cheshire macska kedvenc helye a történetben. Aztán belépve a nagy ebédlőbe (ami még később is előkerül, mint inspiráció) több motívum is feltűnik: például a tűzbakok, melyek két hosszú nyakú hölgyre emlékeztetnek. Ők inspirálhatták a hosszú nyakú Alice-t. Ezen kívül néhány motívum a festett üvegablakokról is megjelenik. Egy festett üvegablak a kollégium katedrálisában is van Alice Liddell-nek és Dodgsonnak szentelve.
Elhagyva a Christ Church-öt, betérhetünk a szemben lévő Alice boltba ajándéktárgyak után kutatva. Ezzel egyben az öreg birka boltjában találhatjuk magunkat az Alice Tükörországban című könyvből, mely az Alice Csodaországban folytatása. Végül pedig a Természettudományi Múzeumba lépve a rég kihalt, de Csodaországban újra megelevenedett dodóval találkozhatunk.

Ha pedig még nem volt elég Alice-ból, akkor a Story Múzeumban (én csak mesemúzeumnak hívom 🙂 ) külön terem szippant ki minket a valóságból. A nap végén pedig betérhetünk a Madhatter (Őrült kalapos) nevű bárba Alice inspirálta koktélokat szürcsölni és átbulizni magunkat Csodaországba. Na, persze csak ha megválaszoljuk a tekervényes találós kérdést az ajtóban. Különben nincs belépés!
Az igazán nagy Alice rajongók pedig jöjjenek el Oxfordba nyáron, egészen pontosan 2019. július 6-án, mert akkor van az Alice nap. Ekkor városszerte programok várnak: fura maskarába bújt emberek, játékok, piknik, teadélután a Kalaposnál és még sok őrült móka.
Harry Potter
Az elején említettem, hogy Oxford utcáin mindig egy elvarázsolt világban érzem magam. Hát még ha belép az ember a College-ok falai mögé! Már nem is Oxfordban, hanem Roxfortban járunk 🙂 Aki nem ismerné a Harry Pottert: Roxfortban van a Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola, ahova Harry és barátai is jártak. Minden adott itt: a régi, tornyos iskolaépületek, bennük a nagy közös ebédlő, a könyvtár, a hálókörletek, a tanulókörletek. Már csak egy talár meg egy varázspálca kell az abszolút teljességhez.
Oxford, mint inspiráció
Kezdjük az Alice-ból már jól ismert Christ Church-ben! Ahogy megyünk fel a nagy ebédlőbe, azon a lépcsőn lépdelünk fel, aminek a tetején McGalagony professzor először üdvözölte Harry-t, Ront és Hermionét.

Majd belépünk az ebédlőbe, amiről a stúdióbeli roxforti nagy ebédlőt is mintázták.

Ezután a Bodleian Könyvtárba tartunk a város szívébe. Itt, a Divinity Schoolban, ahol régen a diákok diplomamunkájukat védték, Harry a Voldemorttal való első nagy ütközete után lábadozott. Ez volt a gyengélkedő.

A Bodleian egy másik részében, a Duke Humpfrey Könyvtárban, ami csak vezetett túra keretében látogatható, Harry a láthatatlanná tévő köpenye alá bújva sétált. Egy könyvet próbált ellopni a Roxfort köynvtárából. Végül pedig a New College fája a Tűz Serlegében: itt Harry és Malfoy szemtől szemben álltak, szinte harcra készen, de mielőtt bármi történhetett volnba, Rémszem Mordon görénnyé változtatta Malfoyt.
Egyéb sorozatok

Nem tudom, hogy otthon mennyire ismert sorozat a Morse felügyelő (Inspector Morse). Itt elég nagy kultusza van, és több jelenetét is Oxfordban forgatták. Én mivel nem ismerem a sorozatot, így nem is igazán foglalkoztam ezen helyek felkutatásával. Egyről azonban biztosan tudok: a wolvercote-i Trout Inn, ami egy nagyon hangulatos folyóparti étterem/fogadó (anyukám szerint is 🙂 ). Wolvercote egyébként közvetlenül Oxford melletti kis falu.
Ezen kívül pedig Oxfordshire megye több kis falucskája is feltűnik a Kisvárosi gyilkosságok (Midsomer murders) című sorozatban. Én magam ezt sem nézem, de ha valakit érdekelne, akkor látogasson el Henley-on-Thames-be, Wallingfordba, Dorchester-on-Thames-be, Thame-be, Watlingtonba. Állítólag ez az 5 legfontosabb helyszín.
Végezetül pedig egy új, 2018-as vámpíros, boszorkányos sorozat, A boszorkányok elveszett könyve (A discovery of witches) is Oxfordban játszódik. Néhány jelenetet itt is vettek fel. Belenéztem, mert kíváncsi voltam, felismerem-e a helyeket (1-2-t igen), viszont engem nem fogott meg, mint sorozat. Ha te viszont rajongója vagy, akkor biztosan élveznéd a különböző helyszínek felkeresését.

Azt hiszem, a fenti lista kiváló bizonyítéka annak, hogy Oxford különleges hely. Számos író találta meg itt helyét és nyert ihletet műveihez. Továbbá a város varázslatos épületei, kollégiumai, utcái, pubjai a filmesek fantáziáját is megmozgatták, és számos filmjelenet került itt leforgatásra. Az irodalom és filmek annyira fontos szerepet töltenek be Oxford életében, hogy a turizmus is épít rájuk. Kedvünk és műfaji ízlésünk szerint vehetünk részt a különböző szervezett túrákon. Szóval ha rajongást érzel az irodalom és a filmek iránt, akkor egy percig se hezitálj tovább a következő úti célodat illetően. Oxford téged hív!
Viszont ne higgyük, hogy Oxford ennyiből áll, ez csak egy a sok arcából. Tarts velem a következő részekben is, hogy minél többet megismerhess!