Mint minden nagyvárosban, így Moszkvában is kevés a 2 és fél nap, hogy minden látnivalót végigjárjunk, de arra elég, hogy a legfontosabb helyeket megnézzük, és kapjunk egy képet arról, milyen is itt az élet. Én most azokat a látnivalókat fogom röviden megosztani veletek, amiket én a legfontosabbnak gondoltam, és bevállalhatónak tartottam e rövid idő alatt.
Először is megemlíteném, hogy a reptérről elég könnyű bejutni a városba a modern, emeletes Aeroexpressz vonattal, ahonnan aztán metróval már nagyon egyszerű tovább navigálni. A városközpont egyébként gyalog bejárható, így én alig metróztam, főleg hogy a szállásom is viszonylag központi volt.
Milyen látványosság fért hát bele az időmbe? (ez például szolgálhat arra, hogyan lehet egy kicsit mindenből belesűríteni a látogatásunkba, ahogy én szeretem, de természetesen egyéni ízlésre is szabható)
Bolshoi Színház – érdemes megnézni egy balettot vagy egy operát itt, viszont a jegyek hamar elfogynak. Nekem sikerült egy Csajkovszkij-operára, a Iolantára, jegyet vennem az első estémre. Ha e mellett az esti program mellett döntesz, ne felejtsd otthon a szép ruhádat! 🙂
Vörös tér – egyik oldalán a Kreml fala határolja, másikon a GUM áruház, a végében pedig ott áll az ikonikus, színes hagymakupolás Szent Vazul-templom. A téren található még a Lenin mauzóleum is, viszont ez sajnos rekonstrukció miatt zárva volt, amikor ott jártam (úgy tűnik még Leninre is ráfér egy kis karbantartás időről időre 🙂 ).

Szent Vazul-templom – hiba lenne kihagyni ezt a több kis templomból összeálló épületet, ami Moszkva egyik jelképes temploma is. A belépő 700 rubel szezonon kívül, és 1000 rubel főszezonban.
GUM áruház – míg régen üresen kongott, ma már luxusbutikok százai várják a vásárlókat. Ha nem is vásárolni, de körülnézni mindenképp érdemes, ugyanis igazán különleges hangulatot áraszt a kialakítása és mellé a zene, ami áthatja az egész teret. 3 hosszú folyosónyi szélességű és 3 szintes, úgyhogy el lehet benne barangolni, és csodálni a luxusdizájnt.


Kreml – fallal körülvett „város a városban”. A bejáratnál el kell döntenünk mit szeretnénk megnézni, ugyanis 2 jegy van: egy a fegyvermúzeumba, egy pedig a katedrálisokba. Én ez utóbbiba vettem csak, szerintem ezt mindenképpen érdemes, ugyanis 5-6 különlegesen szép és nagy jelentőségű templomba tudunk így bemenni. A templomokon és a fegyvermúzeumon kívül itt áll még a Szenátus és a Palota is, valamint egy park, ami nyáron zölden valószínűleg sokkal élettel telibb. Mindez a komplexum pedig fallal és tornyokkal körbe van véve.


Zaryadye Park – itt főleg jobb időben lehet sétálni, főleg ha már zöldellnek a fák is. A Moszkva folyó partján terül el ez a kissé mesterségesnek ható park, kis patakkal, fahidakkal, étteremmel, kávézóval, amfiteátrummal, jégbarlanggal, kis templomokkal, és egy folyóra rányúló kilátóterasszal.

Sretensky Monostor – a szállásomtól nem messze levő (az ablakomból rá is lehetett látni) katedrális bár nem hiszem, hogy szerepel a top 10 látnivalók listájában, de én mindenképp felvenném. Itt a nagy katedrálison kívül van egy kisebb templom is, ahol belépve egy félhomályos, tömjénillattal, gyertyafüsttel átitatott helyen találjuk magunkat. Szentképek mindenütt, amelyekhez hívők járulnak oda, hosszú, vékony, sárga gyertyákat gyújtanak előttük, és keresztvetés után, megcsókolják a sarkukat, odaérintik homlokukat, majd imát mondanak. Ezt megismétlik több kép előtt is. Természetesen ez nem csak ebben a templomban szokás, csak én itt figyeltem meg jobban.
Duma – óriási szürke épület; ennél lehangolóbb, mégis monumentálisabb nehezen lehetne az orosz parlament
Krisztus, a Megváltó Katedrális – érdemes bemenni és a kupola alatti teraszokra is felmászni, ugyanis nemcsak a belseje gyönyörű, gazdagon díszített, hanem a városra is kiváló kilátást nyújt minden irányba.
Orosz Nemzeti Könyvtár és Könyvmúzeum – monumentális épület Dosztojevszkij szobrával az előtte levő téren.
Lev Tolsztoj Múzeum – szeretem az orosz irodalmat, és legszívesebben egy egész napot szenteltem volna a különböző orosz írók múzeumainak, de idő híján Tolsztojét választottam ki. 400 rubeles belépő ellenében jó pár termet végigjárhattam, részletes angol leírással arról, mik találhatók az egyes termekben, feltárva részleteket Tolsztoj életéből, az orosz történelemből, és hogy a kettő miként kapcsolódott össze, valamint miként születtek a nagy művek. Külön helység volt a Háború és Békének, az Anna Kareninának, képekkel, kéziratokkal. Ezen kívül Tolsztoj műveinek különböző kiadásai is ki voltak állítva, valamint az íróról és családjáról képek. Egyetlen probléma az volt, hogy a kiállított tárgyakhoz, kéziratokhoz, képekhez a kis kiírások mind oroszul cirill betűkkel voltak csak, így csak az átfogóbb teremleírásokra hagyatkozhattam információ gyanánt.
Arbat utca – sétálóutca megannyi szuvenír bolttal, kávézóval, étteremmel, plüss mesefiguráknak öltözött emberekkel, zenészekkel. Igazán hangulatos utca, bár el tudom képzelni főszezonban milyen nyüzsgő és emberekkel tömött lehet.
Nikulina Cirkusz – a híres orosz nagycirkusz Nikulina szobrával a bejárat előtt, amint épp száll ki az autójából és indul be a cirkuszba.
A főbb épületek mellett azonban érdemes csak úgy sétálgatni az utcákon céltalanul bolyongva, hiszen találhatunk érdekességeket, úgymint Gogol, Dosztojevszkij, Engels vagy Marx óriási szobrát, Szent Vladimir emlékművét, szép épületeket, mint pl. a Puskin Szépművészeti Múzeumot, az Egyetemet, a Külügyminisztériumot, vagy egy parkban egy bácsit, aki mindenféle régi kitűzőket, érdemrendeket árul. Eltévedni nem nagyon lehet, logikus felépítésű, szabályos város, gyakran elhelyezett térképekkel. Ha pedig elfáradunk, vagy felráznánk a dolgokat egy kis földalatti szépséggel, akkor üljünk metróra, ugyanis akadnak nagyon szép állomások; személyes kedvencem a Ploschad Revolyutsii.
Egy biztos: valahogy minden út a Vörös térre vezet, de szerintem nem is lehet megunni a látványát! 🙂